Stopnie wodne w Polsce

Elektrownie wodne wchodzą często w skład stopnia wodnego na danej rzece. Oczywiście na jednej rzece może być wiele stopni wodnych, a także wiele elektrowni.

Istnienie stopnia związane jest ze spadkiem wody niezbędny do pozyskania energii. Natomiast stopień jest wzmocniony w specjalny sposób, aby woda spadająca z dużą siłą nie niszczyła koryta rzeki. Stosuje się do tego beton, kamień, drewno lub wiklinę. Jednym z elementów stopnia wodnego jest zwykle jaz, ziemny, ziemno-betonowy albo gumowy. To budowla postawiona w poprzek rzeki, co powoduje piętrzenie się wody. W ten sposób utrzymany zostaje stały poziom wody, okoliczne tereny są zabezpieczone przed powodzią, można też korzystać z wody dla celów użytkowych oraz oczywiście energetycznych. Żeby poziom rzeki był wyrównany również poniżej jazu, a tym samym by można było po niej żeglować buduje się śluzy. Działają one w taki sposób, że poprzez naprzemienne otwieranie i zamykanie przegród zostaje wyrównany poziom rzeki i można po niej bezpiecznie płynąć. Podobną rolę pełnią przepławki, z tym że są one tworzone specjalnie dla ryb. Ich powstawanie jest pewnym argumentem w dyskusji jak energetyka wodna wpływa na środowisko naturalne.

Hydroelektrownie zamieniają energię potencjalną wody na moc elektryczną. Są ważnym źródłem energii odnawialnej. Natomiast elektrownię wodną buduje się w określonym miejscu, w odpowiedniej lokalizacji. Liczba takich miejsc jest oczywiście ograniczona, ale wciąż wiele z nich pozostaje jeszcze niewykorzystanych. Natomiast jeśli chodzi o lokalizację stopni wodnych na polskich rzekach, to jeśli chodzi o Wisłę trzeba wymienić stopień wodny we Włocławku i w tych okolicach również powstać drugi stopień – w Siarzewie. Poza tym można wymienić stopnie wodne Rzeszów, Przewóz, Dąbie, Kościuszko, Smolice czy Wodny Dwór. Jeśli chodzi o Odrę, to w samym województwie opolskim znajduje się prawie trzydzieści stopni wodnych. Natomiast największa elektrownia wodna znajduje się w województwie dolnośląskim w Brzegu Dolnym. Na Noteci jest kilkanaście stopni wodnych, między innymi „Nowe nr 12”. Z kolei na Bobrze znajdują się na przykałd stopnie Włodzice, Rakowice czy Wrzeszczyn.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17383 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/stopnie-wodne-w-polsce/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435