Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Elektrownie przepływowe

Schemat elektrowni przepływowej

Polskie elektrownie przepływowe, to elektrownie o niskim spadzie wyposażone najczęściej w turbiny osiowe Kaplana. Nie magazynują one wody, ale wykorzystują jej naturalną energię. Tym samym nie można mieć wpływu na regulację wytwarzanej energii elektrycznej.

Zasoby energetyczne rzeki mogą być najlepiej wykorzystane w sytuacji, gdy powstaje duży zakład energetyczny składający się z szeregu elektrowni postawionych w różnych miejscach rzeki. Oczywiście mogą również powstawać małe elektrownie wodne, które wykorzystują tylko pewien odcinek rzeki. Natomiast w ogóle przepływy w tego typu elektrowniach mogą być różne, a zależy to głównie od czynników klimatycznych. Tym samym ilość produkowanej energii energetycznej zależna jest od pory roku i pogody. Jeśli chodzi o działanie samej elektrowni to woda jest do niej doprowadzana prosto z rzeki rurami. Z rur trafia do turbin, gdzie energia kinetyczna wody zostaje przekształcana na moc elektryczną. Turbiny oraz generator umieszczone są w rzece. Woda nie gromadzi się w żadnym zbiorniku, tylko przepływa.

Wspomniany brak możliwości regulacji mocy w elektrowniach przepływowych bywa pewnym minusem. Poza tym trzeba tutaj wspomnieć o tym, że koszty budowy elektrowni przepływowej są dość duże. Niejednokrotnie okazywało się to już problematyczne. Pośród największych elektrowni przepływowych można wymienić zakład we Włocławku. Budowa Elektrowni Wodnej we Włocławku związana jest z powstaniem stopnia wodnego na Wiśle. Natomiast po ich utworzeniu planowano budowę kolejnych elektrowni na Wiśle, ale po prostu nie było na to pieniędzy. To nie jedyne negatywne sprawy związane z powstawaniem elektrowni wodnych. Trzeba zadać sobie pytanie czy wykorzystanie energii wody jest ekologiczne? Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać że tak, to nie można pominąć faktu, że chociażby budowa elektrowni we Włocławku spowodowała zmiany w ekosystemie rzeki. Wpłynęło to na niektóre gatunki roślin czy kierunki wędrówek ryb. Niewątpliwie jednak można przedstawić argumenty, które będą świadczyły o tym, że powstanie tego typu elektrowni wprowadziło pozytywne zmiany – na przykład zapobiega suszy na terenach przylegających.