Energetyka wodna a środowisko

Hydroenergetyką polega na pozyskiwaniu energii z wody oraz przetwarzaniu jej na energię elektryczną. Umożliwiają to takie urządzenia jak turbiny wodne oraz hydrogeneratory. Korzysta się przede wszystkim z wód, które charakteryzują się dużymi spadkami i sporym natężeniem przepływu.

W Polsce w elektrowniach wodnych produkuje się około 14 TWh energii elektrycznej rocznie. Większość tej produkcji odbywa się na Wiśle. Sporo elektrowni i stopni wodnych znajduje się też na Odrze, Noteci, Bobrze. W sumie jednak w naszym kraju możliwości związane z produkcją energii w elektrowniach wodnych są słabo wykorzystywane. Nasze zasoby wodne pozwalają na znacznie więcej. Największa elektrownia znajduje się w Żarnowcu i ma moc 716 MW. Elektrownie wodne działają w taki sposób, że woda spływa z miejsca wyższego do niższego, gdzie znajduje się zbiornik z turbinami, które dokonują zamiany energii kinetycznej rzeki na moc elektryczną. Nie ma więc tutaj żadnych dodatkowych źródeł energii, zanieczyszczania powietrza, powstawania odpadów. Elektrownie wodne są odnawialnymi źródłami energii, która jest tania. Poza tym spiętrzenie wody powoduje nawodnienie terenów przylegających do tego obszaru.

Natomiast pozytywny wpływ elektrowni wodnych na środowisko nie jest całkowicie jednoznaczny. Chodzi o to, że ingerują one w ekosystemy rzeczne, mają wpływ na życie ryb i roślin. Dlatego właśnie nie wszyscy zgadzają się z tym, że elektrownie wodne są ekologiczne. Jeśli chodzi o ryby, to często bywa tak że elektrownia staje na drodze ich migracji. W związku z tym nie mogą swobodnie wędrować w górę rzeki, zgodnie ze swoim instynktem. Chociaż pomocne bywają tutaj specjalne przepławki. Zdarza się również tak, że budowa elektrowni wpływa na niszczenie pewnych gatunków roślin wodnych. Poza tym często woda staje się bardziej zamulona, nie może się oczyszczać i jej jakość staje się gorsza. Może dojść do obniżenia dna rzeki. Uważa się, że zbiorniki należące do elektrowni wodnych emitują metan, ze względu na znaczną zawartość materii organicznej. Głosy wsparcia i krytyki spotykają zarówno elektrownie szczytowo-pompowe, pływowe, zaporowe zbiorniki retencyjne, jak i mikro czy małe elektrownie wodne.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17477 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/energetyka-wodna-a-srodowisko/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdow in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435