Elektrownie pływowe – korzyści i zagrożenia

Energia jaką czerpie się z wody do wytwarzania prądu może pochodzić z rzeki, ale również z morza czy nawet oceanu. Tak właśnie jest w przypadku elektrowni pływowych.

Poziom wody w morzu czy oceanie regularnie podnosi się i opada podczas przypływów oraz odpływów. Okazuje się, że można to wykorzystać do produkcji prądu. Pływy są wynikiem działania siły odśrodkowej obracającej się Ziemi oraz działania sił grawitacyjnych Słońca i Księżyca. W związku z tym występują rzeczywiście regularnie. W celu wykorzystania energii powstałej podczas pływów buduje się zaporę oraz montuje się turbiny wodne. Przepływająca przez nie woda oddaje swoją energię, która dzięki turbinom hydraulicznym zamieniana jest na moc elektryczną. Praca elektrowni ma sens tylko w momentach, kiedy woda napływa do zbiornika i kiedy z niego wypływa – czyli podczas przypływu i odpływu. Największa elektrownia pływowa istniej we Francji nad kanałem La Manche. W Polsce ich stawianie nie jest opłacalne.

Istnienie elektrowni pływowych ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jest to niewyczerpywalne, odnawialne źródło energii. Nie produkuje przy tym żadnych zanieczyszczeń ani odpadów, bo elektrownie te do swojego działania nie potrzebują żadnego paliwa. W związku z tym koszty eksploatacji są dość niskie. Natomiast koszty budowy są raczej duże. Poza tym miejsca, w których powstają nie mogą być już wykorzystane w inny sposób. Rozwój portów oraz terenów położonych nad cieśninami i zatokami wymaga raczej stosowania urządzeń zapewniających ustabilizowanie poziomu wody. Natomiast występowanie pływów ogranicza go. Jak już zostało wspomniane elektrownie pływowe pracują podczas przypływów i odpływów, w związku z tym nie mają zbyt dużej wydajności. Tak naprawdę budowa elektrowni ma sens w nielicznych miejscach. Warunki lokalizacji elektrowni pływowych są dość nietypowe. Czy to dobrze czy źle? Wszystko zależy od tego czy kogoś przekonują bardziej argumenty świadczące o tym, że powstawanie elektrowni pływowych przynosi dużo korzyści, czy też wierzą iż zagrożenia takich przedsięwzięć mogą być poważniejsze w skutkach.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17377 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/elektrownie-plywowe-korzysci-i-zagrozenia/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_act in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435