Czynniki lokalizacji elektrowni

Najbardziej oczywista odpowiedz na pytanie jakie są czynniki lokalizacji elektrowni wodnych, to obecność wody. Natomiast jest ich oczywiście więcej i uzależnione są również od tego czy mamy do czynienia z elektrownią szczytowo-pompową, przepływową czy pływową.

W przypadku elektrowni szczytowo-pompowych istotne jest odpowiednie ukształtowanie terenu. Ponieważ elektrownie te składają się ze zbiorników górnego i dolnego muszą występować spore różnice względne wysokości. Górne zbiorniki to jeziora, które mogą być naturalne lub sztuczne. Natomiast dolne zbiorniki to jeziora, doliny rzek, sztolnie, zbiorniki antropogeniczne. Natomiast musi być tu zapewniony stały dopływ wód naturalnych, ze względu na parowanie wody. Żeby mogła powstać elektrownia szczytowo-pompowa spadek terenu powinien wynosić ponad 100 m. Największe to Elektrownia Żarnowiec, Porąbka-Żar, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce czy Żydowo.

Jeśli chodzi o elektrownie przepływowe budowane są tam, gdzie woda zostaje spiętrzona w naturalny sposób. Wykorzystują tylko jej moc. W związku z tym potrzebny jest tutaj przynajmniej kilkunastometrowy spadek terenu oraz oczywiście rzeka, aby płynąca woda mogła się spiętrzyć. Natomiast woda nie jest nigdzie magazynowana i nie można regulować mocy energii elektrycznej. Powstają zarówno pojedyncze elektrownie, które wykorzystują moc pewnego odcinka rzeki, jak i duże zakłady korzystające z mocy całej rzeki. Najbardziej znane polskie elektrownie przepływowe znajdują się we Włocławku i w Porąbce.

Elektrownie pływowe działają w taki sposób, że wykorzystują fakt iż woda morska regularnie podnosi się i opada. W związku z tym korzystają z gromadzonej w ten sposób energii potencjalnej wody. Dodatkowo buduje się zaporę. Największa elektrownia pływowa na świecie zlokalizowana jest nad kanałem La Manche. W Polsce stawianie tego typu elektrowni nie jest opłacalne.

Zaporowe zbiorniki retencyjne to sztuczne jeziora zaporowe, które również potrzebują odpowiedniej lokalizacji. Gromadzą one wodę oraz spiętrzają ją, aby powstawała energia. Konieczna jest tu odpowiednia różnica poziomu wód. Tego typu zbiorniki powstają więc na terenach, gdzie występują rzeki oraz spadki terenu, czyli najczęściej w górach. Chociaż najsłynniejszy zbiornik retencyjny w Polsce znajduje się w województwie pomorskim, w miejscowości Zapora na rzece Brdzie.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17970 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/czynniki-lokalizacji-elektrowni/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutd in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435